Tipy na výlety

Lokalita v okolí Penzionu

Františkovy Lázně

Františkovy lázně jsou typické svým spojením zástavby s přírodou ve formě přírodního parku. Veřejné stavby, jako jsou kolonáda, pavilóny pramenů, hudební pavilony, restaurace, atp. jsou propojeny pohodlnými cestičkami křižující nejbližší park určený k pravidelné procházce. Budovy sjednocuje barevné sladění fasád okrové a žluté, kombinované s bílou nebo stříbrnou. Tyto barvy spolu se zelenou v parcích, na balkonech a okenicích navozují atmosféru přímořského letoviska. Jde o nejlépe zachovalé klasicistní město, které aktuálně usiluje o vstup do UNESCA. Kolonádní koncerty jsou příjemnou třešinkou na dortu pro všechny návštěvníky města, zahrnující repertoár od klasiky k jazzu. Minerální prameny chutnají slaně a nemají zápach. Celkem je jich 21, z toho 18 je přístupných veřejnosti.

Raní procházka k prameni Natálie

Před penzionem vede písčitá cyklostezka (a chodník pro vozíčkáře) vedoucí k prameni Natalie. Pramen zde byl zřízen na počest srbské princezny Natálie, která se zde vyléčila a podle které nese náš penzion jméno. Pramen je vybudován v neoklasicistní kolonádě ve tvaru písmene U a jde o velmi romantické a tiché místo. Tato budova byla po dlouhou dobu symbolem Františkových Lázní. Pokud před Natálkou uhnete vlevo a budete pokračovat po dřevěných lávkách přes les, dojdete k prameni Žofie kde si můžete snadno omýt celé nohy až po stehna. Je to skvělé osvěžení.

Půldenní výlet s dětmi k rybníku Amerika

Půldenní výlet s dětmi k rybníku Amerika s mini ZOO a lesoparkem Cesta na Ameriku a k mini ZOO vede podél Slatinného potoka přes střed města lázeňskými lesoparky k rekreační oblasti rybníku. Cesta je vhodná pro in-line brusle, cyklisty nebo pěší turisty, je dlouhá 3,3 km a po cestě je několik pramenů.

Přírodní rezervace Amerika je významným hnízdištěm a tahovou zastávkou řady druhů ptactva, nejde jen o samotný rybník ale i přilehlé mokřady a rašeliniště. Je zde vybudována pozorovatelna ptactva ze které můžete sledovat podmáčený ostrov obydlený stálou kolonii racka chechtavého. V mini ZOO jsou k vidění lamy, kozenky, prasátka a jiná zvířátka. Je zde moc hezké dětské hřiště, možnost půjčení loděk a šlapadel, Františko-lázeňská pláž a restaurace nad vodou s palačinkami, zmrzlinovými poháry, čerstvými rybami apod.

Cyklovýlety pro rodiny s většími dětmi, MTB, 40 km, 3 hod

Chebská pánev je charakteristická svým plochým reliéfem a je proto vhodná pro jízdu na kole. Krajinný ráz je typický svými rozsáhlými vodními plochami (Jesenice, Skalka, Amerika), zemědělskou krajinou kterou protéká v meandrech řeka Ohře, místy rašeliništi a slatišti (Soos, Nový Hrozňatov, Vackovec) a lesními komplexy po obvodu pánve (Slavkovský les, Smrčiny, Dyleňský les, Kynžvartský les). 

TRASA I (kratší varianta a delší varianta)
Trasa přes čtyři hrady, zříceninu tvrze Pomezná a Žírovické pravěké pohřebiště, MTB, 40 km, 3 hod

Z penzionu přes Natálku na rozhlednu a mini zoo u hotelu Pyramida, dále přes Střížov na sopku Komorní hůrka, dále do Klestu, pak na Břízu (zřícenina Strážní Věži a vodní elektrárna na Ohři) dále pak po hranici směrem na starou pohraniční rotu směr Libá, u hraniční roty zahnout vpravo do Libé (restaurace Liebenstein a zámek v Libé s možností prohlídky), pak do kopce na Lužnou a v následující mini obci Sorkově pro kratší variantu v rovně směr Lužná, a v Lužné doleva podél rybníku Miska a po hrázi Ameriku zpět do Františkových Lázní. Pro delší variantu v Sorkově doleva do obce Ostroh, u kostela vlevo na vysoký  most přes Slatinný potok přímo na hrad Seeberg.  Ze Seebergu dál na Poustku a na Mýtinku, podél tratě přes Zelený Háj (k vidění ovce a staré statky) do obce Skalná (hrad) a pak na Starý Rybník (kde je zřícenina hradu a zámek), odtud pak přes Žírovice (pravěké pohřebiště) zpět do Františkových Lázní

Mapa k trase č. 1 – zde

TRASA II Na hrad Seeberg a rozhlednu Kappelenberg v Německu, MTB, 37,5 km, 3 hod

Druhá doporučovaná trasa je z penzionu na hrad Seeberg, pak na Poustku, dále na Zelený Háj (tam POZOR přes přejezd silnice směr AŠ), přijedete do Vojtanova, dále je možnost pokračovat na rozhlednu Ketelenberg (5 km) a z Bad Brambachu do Plesné anebo zpět do Vojtanova přes Skalnou – Vonšov – a přes Žírovice do Františkových Lázní.

Mapa k trase č. 2 – zde

Tipy na výlety

Koupání v přírodě a v multifunkčním komplexu Aquaforum

Aquaforum je oblíbeným vodním rájem všech návštěvníků Františkových Lázní. Je vzdálené 5 minut chůze od penzionu, ve Spa resortu Pawlik a je otevřeno veřejnosti každý den od 9 do 21 hodin. Základní vstupné je od 150 Kč/2 hodiny. Príma koupání v přírodě je na vodní nádrži Jesenice na pláži Všeboř s štěrkovo-písčitými plážemi. Kemp nabízí zapůjčení šlapadel, lodí a kánoí a vydovádět se tady můžete na vodní trampolíně s tzv. banánem. Sportovci ocení hřiště na fotbal, volejbal, nohejbal, streetbal a basketbal nebo stoly na pingpong. Vodní nádrž Skalka je vhodná pro plavce u obce Podhradí. Je vyhledávaná také pro windsurfing, jachting nebo rybaření. Dobrá koupačka je v bývalém lomu Sorgen nebo v lomu Velký Luh.

www.aquaforum-frantiskovylazne.cz

Půldenní výlety po geomorfologických celcích Chebské pánve

Výlet na sopku Komorní hůrka vzdálenou 3,5 km je ideální realizovat na kole. Její nitro bude umožněno shlédnout veřejnosti sestoupením do štoly díky projektu „Brána do nitra země“.  Pro pěší je možno nastoupit na trasu naučné stezky. Její počátek najdete v osadě Komorní Dvůr, má asi 600 metrů a vede ze Slatiny do Klesti či opačně. Národní přírodní rezervace SOOS vzdálená asi 4,5 km od Františkových Lázní je takovým malým Yelowstoneským parkem ČR. V oblasti dochází k rozsáhlým přírodním únikům a výronům oxidu uhličitého, které lze pozorovat jako bahenní krátery mofetového typu nebo přímo výronem pramenů (Císařský pramen). Rezervace je otevřená od března do listopadu. Park má rozlohu 220 hektarů. Pěší okruh přes dřevěné lávky trvá asi 40 minut a stojjí 100 Kč/os. Je vhodný i pro maminky s kočárky, měří cca 2 km. Děti se mohou svézt úzkokolejnou dráhou od Soosu do zastávky Kateřina a zpět vždy v celou hodinu za 80 Kč/osobu. V rezervaci SOOS jsou vybudovány DINO pavilon s modely prehistorických zvířat, přírodovědná expozice s exempláři vycpaných ptáků a záchranná stanice pro živočichy SOOS. Obdobným přírodním úkazem jako SOOS jsou lokalita Bublák – nacházející se mezi obcemi Milhostov a Vackovec a Hartoušovské mofety – u silnice z Hartoušova do Hněvína. Jsou vzdáleny 9 km od Františkových Lázní, ideálně dosažitelné na kole. Tyto oblasti chrlí nejvíce Hélia v Evropě. V oblastech Skalka, Okrouhlá, Dřenice a pláže Jesenické přehrady jsou nalezištěmi zelených minerálů Vltavín.

www.geopark.cz, www.muzeum-frantiskovylazne.cz, www.zivykraj.cz, www.regionzapad.cz, www.flnfo.cz

Jednodenní výlet za architekturou města Cheb anebo za lidovou architekturou do Doubravy

Chebské selské stavení s hrázděním je typické pro Chebskou architekturu a karlovarský region. Špalíček je symbol chebského náměstí, které je centrem městské památkové rezervace, a tvoří komplex jedenácti domů rozdělených Kramářskou uličkou. V Gelateria Corso prodávají výbornou zmrzlinu a kafe. V info centru na náměstí je možno koupit lístky na prohlídkovou trasu Pod střechami chebských domů. Délka prohlídky je 1 – 1,5 hodiny a stojí 150 Kč/osobu. Průvodkyně vás provede půdními prostory měšťanských domů na náměstí. Chebská Černá věž původní císařské falce je unikátní stavbou, vstupné na hrad je 100 Kč/osobu. Hrad je možné prohlédnout zvenčí procházkou k písečné bráně podél řeky po ulici Mlýnská směrem na dětské hřiště Krajinka (přímo pod hradbou hradu). 

Pokud chcete být víc na vesnici, navštivte asi 10 km vzdálený Skanzen v Doubravě u Lipové. V Doubravě se nachází nejvíce zachovalých chebských hrázděných statků v jedné lokalitě a jde o památkovou rezervaci. Na statku s č.p. 3 je expozice zemědělského nářadí a lidového nábytku. Skanzen je otevřen od dubna do září a vstupné je 70 Kč/osobu. V lokalitě se dá udělat i procházka podél Stebnického potoku.

www.tic.cheb.cz, www.npu.cz, www.skanzendoubrava.webnode.cz

Jednodenní sjíždění Ohře na kayaku nebo raftu z Tršnice do Kynšperka n. Ohří

Z penzionu je možné dojet na kole do nedaleké vesnice Tršnice. Tam ponechat kola a zapůjčit si za 580 Kč (za vydru pro 2 osoby) lodičku a dojet do 16 km vzdáleného Kynšperka nad Ohří. Voda je převážně klidná, meandrovitá a vede přes Nebanice podél cyklostezky až do slepého ramena Ohře v Kynšperku nad Ohří. Výlet je vhodný pro rodiče s dětmi a dá se libovolně prodloužit dle fyzických sil. Z cílové stanice vás vždy autem dopraví zpět do Tršnice. Zastávky na Ohři jsou v následujícím pořadí: Tršnice – Nebanice (občerstvení) – Kynšperk nad Ohří  (občerstvení) – Černý Mlýn (občerstvení) – Sokolov – Loket – Karlovy Vary. Nejkouzelnější je úsek mezi Loktem a Karlovými Vary zvaný Svatošské skály.

www.putzer.cz

Motokáry na specializovaném závodním okruhu v Odravě

Do Odravy se dá z penzionu dojet na kole či autem, je to necelých 10 km cesty. Půjčovna motokár je v provozu od března do října. Jezdec musí být starší 10ti let s výškou 135 cm. Pro rodiče s menšími dětmi je k půjčení motokára pro dva. Standartní motokára se dá půjčit za 300 korun na 13 minut. Na místě je občerstvení a dobrý výhled na celý okruh. Je to bezpečné místo pro rodiny s dětmi, kde si hlavně kluci užijí spoustu legrace a vzrušení.

www.kartarena.cz